The Word Logo

 

News-Opinion


Browse by


Past issues


Visit us online
at
fascc.org
or on Facebook

 

printer friendly siteFA Website Icon
February 2017

 

Time to vote in the FA elections
Cynthia Eaton

 

Every spring the FA holds elections for positions on the Executive Council in accordance with Section VII.B. of the FA Election Procedures.

As chair of the Elections Committee, I share below the timeline for this spring's elections as well as the officers, delegates and EC reps whose terms are expiring (names are in parenthesis).

Please note that Section VII.B. reads in part that the "The EC rep in each constituency shall be designated the elections chairperson of that constituency and shall conduct elections, unless he/she is running for office, in which case an acting elections chairperson shall be designated."

Election Timeline

  • February 17, 12 p.m.
>
Request for nominations: Click here for the .pdf form to submit by mail/interoffice or by hand; click here for the .docx form to submit via your SCCC email account.
  • March 31, 12 p.m.
>
Close of nominations: nominations must be submitted to FA office in writing
  • April 10, 12 p.m.
>
Statements of no more than 150 words due for The WORD at the FA office
  • April 13, 3:30 p.m.
>
General membership meeting
  • April 14, 4 p.m.
>
Ballots mailed to the home in all college-wide open elections
  • May 3, 11 a.m.
>
Close of voting and ballot counting
  • May 11, 3:45 p.m.
>
Certification of election results at EC meeting
  • June 1, 1 p.m.
>
Term begins for elected officers, delegates and EC reps


FA Officers and Delegates

  • President (Kevin Peterman)
  • Executive Vice President (Sean Tvelia)
  • Secretary (Cynthia Eaton)
  • Treasurer (Peter DiGregorio)
  • Grievance Officer (Dante Morelli)
  • Adjunct Coordinator (Kevin McCoy)
  • Delegate (Joyce Gabriele)
  • Delegate (Matt Pappas)
  • Delegate (Marie Hanna)


Full-Time Representatives

Ammerman Campus
  • Math (Jane-Marie Wright)
  • Communications, Languages, Reading, TV/Radio/Film (Melanie Weinstein-Zeolla)
  • Library, Central (Krista Gruber)
  • Social Sciences (Christina Bosco)
  • Counseling and Cooperative Education (Matt Zisel)
Eastern Campus
  • Science, Math, Social Science, Business, Nursing, Culinary, PE (Nic Pestieau)
Grant Campus
  • Business, HVAC, CIS, Technology, ETU Coordinator (Ali Laderian)
  • Social Sciences (Andrea Macari)
  • Natural Sciences (Davorin Dujmovic)

In the case of at-large college-wide, constituent-based PA representatives as well as the adjunct representatives, the FA Elections Committee will conduct elections.

College-wide Constituent-based Representatives
  • Programmatic (Lisa Behnke)
  • Instructional Labs (Deb Kiesel)

 

Adjunct Representatives

  • Counseling, Education, Freshman & College Seminar (Ina Casali)
  • Culinary, Fire Protection Technology, Library, Electrical Tech, Drafting, Interior Design (Priscilla Pratt)
  • Science, Engineering, Automotive (Doug Cody)
  • English (Katelynn DeLuca)
  • Humanities, Arts, Music, Philosophy (Jill Santiago)
  • Math (vacant)
  • Guild/Retiree, PA/Specialist – Programmatic (Chris Gherardi)